top of page
  • Tal Solomon

למה הפסקתי להשתמש בגוגל ועברתי להשתמש רק ב-Perplexity AI

עודכן: 6 ביוני

כמעצבי מוצר, חוקריםות וא.נשי מוצר, העבודה שלנו דורשת הבנה מעמיקה של תחומים שונים, מידע עדכני ויכולת למצוא השראה ויזואלית במהירות. שנים רבות השתמשתי, כמו כולםן, בגוגל ככלי החיפוש העיקרי שלי, אך לאחרונה עברתי להשתמש רק ב-Perplexity AI.


אתםן מכיריםות את הרגע הזה שאתםן מסתכלים על הבת/בן זוג והיא מסתכלת עליכםן ואתםן יודעים שזו אהבה? אז אני מאוהב 🥰

איך אמרת? פרלקס.. מה?

פרפלקסיטי AI, או פרפל, כמו שאני מכנה אותו, הוא כלי חיפוש מבוסס בינה מלאכותית (AI) עם פוקוס על מתן תשובות מקיפות, אמינות וויזואליות לשאלות המשתמשים. נכון להיום, האוטוריטה המובנת-מאליה, גוגל, ומה שאנחנו נכנה - מנועי חיפוש מסורתיים - ממסכים את חוויית השימוש שלנו על-ידי תוצאות מיותרות שממוינות גבוה כי מישהו כתב המון מילות מפתח בכתב בלתי נראה והקפיץ את ה- SEO של האתר, בעוד שפרפל מספק מידע ממוקד ומדויק מבלי להטעות אותנו עם קידום ממומן ועושה זאת עם UI מענג.


עמוד הבית של פרפל

בדומה ל- ChatGPT, פרפל מציע עמוד בית יחסית נקי עם שורת חיפוש בולטת במרכזו. וזה, חבריםות, הולך להיות הדבר היחיד שמזכיר את גוגל.


אופציה נחמדה שפרפל נותנת לנו היא בחירת ״מיקוד״. המיקוד יכול להיות אקדמי או תכנותי, או בכלל לא-אינטרנטי (כלומר מבוסס כתיבה בלבד). החלוקה למיקודים שונים עוזרת לי מראש להסתיר תוצאות שאולי לא רלוונטיות עבורי.


ניתן גם כמובן להעלות מדיה כלשהו ולתת לפרפל לנתח אותה, לתמצת אותה, או פשוט לחפש עוד כמוה.ולמה זה עדיף על גוגל בעצם?

היתרון המרכזי של פרפל על גוגל הוא יכולתה לספק תשובות ישירות ומהותיות על ידי שילוב וסיכום חכם של מידע רלוונטי מרחבי האינטרנט, במקום רק לרשום קישורים למקורות פוטנציאליים. זה מאפשר תשובות מקיפות יותר לשאלות הדורשות הסברים מעמיקים או ניתוח הלוקח בחשבון נקודות מבט מרובות. נכון, גוגל נותנת מדי פעם סיכומון קטן מעל תשובות החיפוש שלה, אולם לרוב מדובר רק על נקודות ידע מסוימות שגוגל יודעת לתת להן תשובות ישירות, קצת כמו מילון. הנה דוגמה:

אבל כשאני אשאל את גוגל שאלה קצת יותר מורכבת, כמו כחברה, מה המדד היותר חשוב עבורי מבין השניים? פה גוגל קצת תתבלבל..


עיניכםן הרואות, גוגל לא ממש הצליח להתמודד עם השאלה הזו. הוא מספר לי על המדדים, כמעט מצליח לשלב בין שניהם, אבל לא באופן שמאפשר לי להבין מי מהם הוא הנכון עבורי, כחברה, למדוד.


בואו נראה איך פרפל עונה על שאלה כזו (תמונה קצת גדולה):


שימו לב לסגנון התשובה -

  1. פותח עם התשובה המדויקת לשאלה ששאלתי - NRR הוא המדד החשוב יותר עבורי.

  2. מסביר לי למה ב- 5 נקודות מפורטות. בפעם אחרת ששאלתי אותו את השאלה הוא אפילו הדגיש עבורי (bold) את המשפט הראשון בכל נקודה כדי שאוכל לשים לב טוב יותר לשורה התחתונה.

  3. הוא מסייג את התשובה ומדגיש - GRR חשוב! אתה לא רוצה להתעלם ממנו, אבל, הוא פחות קריטי לך כרגע.

  4. הוא מסכם.


כמדריך פסיכומטרי לשעבר, זו רמת חיבור של מישהו שקיבל 800.


אחד החלקים האהובים עליי בתשובה הוא המקורות.

אני אדם סקפטי. כשאבא שלי אומר לי שעכשיו 14:00 אני מוציא את הראש מהחלון לבדוק. אני מריח את האוכל שלי לפני שאני נוגס ואני עושה לחיים כמו שעשו פעם - דופק חזק את הכוס כדי שהטיפות מהכוס שלי יעברו לזו של המשיק כך שאם הכוס שלי מורעלת נלך שנינו יחד!

פרפל מבין את זה. הוא מבין שאני לא יכול לקבל פשוט תשובה, אני צריך הוכחות, והוא נותן לי כאלה. הוא לא מציג 800 מקורות על פני 60 עמודים. הוא מציג 5 מקורות (תכל׳ס הוא מציג 3 + 2 מוסתרות, שזה אפילו יותר טוב) ואפילו מתייחס אליהן במהלך התשובה שלו כנקודות רפרנס, מה שהופך את תשובה לאמינה יותר ומזמינה יותר.


פרפל, אפוא, עולה על גוגל בכל שאלה שדורשת תשובה מפורטת, רב-צדדית ומסונתזת ממקורות מרובים.

הנה כמה דוגמאות:


מחקר משתמשים


1// מהן נקודות הכאב והתסכול העיקריות שמשתמשים חווים כשהם מנסים להשלים [משימה ספציפית] עם [מוצר/שירות קיים]?

פרפל יכול לסנתז תובנות ממקורות שונים על התנהגויות משתמשים, צרכים ונקודות כאב הקשורים למשימה או למוצר הנדון, ולספק הבנה מקיפה יותר מאשר תוצאות חיפוש בודדות.


2// כיצד [קהל היעד] מתמודדים כרגע עם [פעילות ספציפית] בחיי היום-יום שלהם, ומהם המודלים הקוגניטיביים שלהם סביב זה?

פרפל יכולה לנצל את הידע שלה בשיטות מחקר משתמשים ועקרונות פסיכולוגיים כדי לספק המלצות מותאמות אישית לגבי חשיפת המודלים הקוגניטיביים והתנהגויות הקונטקסטואליות של המשתמשים באמצעות טכניקות כמו מחקר אתנוגרפי או יומני משתמש.


3// מהם הגורמים החשובים ביותר המשפיעים על תהליך קבלת ההחלטות של [קהל היעד] בבחירת [סוג מוצר/שירות]?

באמצעות דיאלוג שיחי וידע ממקורות מרובים, פרפל יכול להציע תובנות לגבי הגורמים המרכזיים ושיקולי ההחלטה עבור קהל היעד הספציפי בבחירת מוצרים או שירותים באותה קטגוריה.מחקר שוק

1// מהן המגמות והחדשנות העולות ב[תעשייה/שוק ספציפיים] שעשויות להשפיע על תוכנית הדרכים של המוצר שלנו?

פרפל יכולה לאחד ולנתח מידע ממקורות תעשייתיים שונים, דוחות מחקר ודעות מומחים כדי לזהות מגמות וחדשנות רלוונטיות שמעצבים צריכים לקחת בחשבון.


2// כיצד המוצרים של המתחרים שלנו נמדדים מבחינת [תכונה/היבט ספציפיים] על בסיס ביקורות וחוות דעת של משתמשים?

פרפל יכולה לסנתז ביקורות משתמשים, דירוגים וחוות דעת ממקורות מרובים כדי לספק ניתוח השוואתי של הביצועים של מוצרי המתחרים בתכונות או היבטים ספציפיים הרלוונטיים לתהליך העיצוב.


3// מהם ההבדלים התרבותיים והאזוריים שעלינו לקחת בחשבון בעיצוב [מוצר/שירות] עבור [שוק גיאוגרפי ספציפי]?

באמצעות ניצול בסיס הידע שלה ודיאלוג שיחי, Perplexity יכולה להציע תובנות לגבי גוונים תרבותיים, העדפות ושיקולי עיצוב לצורך התאמת מוצרים או שירותים לשווקים גיאוגרפיים ספציפיים.אפיון ועיצוב

1// איך אני יכול לשפר את תהליך האונבורדינג למשתמש בעבור האפליקציה הסלולרית שלנו כדי להגביר את שיעורי ההפעלה?

פרפל תספק המלצות והארות ממוקדות על ידי הבנת ההקשר והכוונה מאחורי שיפור האונבורדינג למשתמש, תוך שימוש בידע שלה בנוגע לעקרונות UX ו- UI מומלצים, פסיכולוגיית משתמשים, ועקרונות עיצוב אפליקציות סלולריות.


2// מהם דפוסי עיצוב יעילים להצגת ויזואליזציות נתונים מורכבות על גבי דשבורדים?

פרפל יכולה לסכם מידע חשוב ממקורות מרובים על טכניקות ויזואליזציית נתונים, דפוסי עיצוב לדשבורדים, ולהציג המלצות קוהרנטיות ספציפיות למקרה השימוש שלך.


3//איך אני יכול לשלב אינטראקציות קוליות ותנועות גוף בחוויית המשתמש הסלולרית של המוצר שלנו?

פרפל יכולה לנצל את הידע שלה בטכנולוגיות חדשניות, מגמות עיצוב מובייל, ועקרונות חוויית משתמש כדי לספק הדרכה אישית בשילוב אינטראקציות קוליות ותנועתיות.


4// מהן הנחיות הנגישות והפרקטיקות המומלצות העדכניות ביותר לעיצוב מוצרים הנגישים לכולםן?

פרפל יכולה לאחד ולהציג מידע עדכני על תקני נגישות, הנחיות, ושיקולי עיצוב ממקורות מוסמכים.


5// האם תוכל להציע דרכים לשפר את ארכיטקטורת המידע והניווט באתר ה- e-commerce שלנו?

פרפל יכולה לנתח את מקרה השימוש הספציפי של החנות האינטרנטית שלכםן, להבין את צרכי המשתמשים, ולספק המלצות ממוקדות לשיפור ארכיטקטורת המידע והניווט של האתר על בסיס פרקטיקות מומלצות בתעשייה.


אף אחת מהדוגמאות פה כמובן לא תיתן לכםן את ה-תשובה המוחצת לגבי איך המוצר שלכםן יהפוך מ- no-name ל- FAANG, אבל היא כן תקדם אתכםן בתהליך ותיתן תשובה איכותית פי מיליון ממנועי חיפוש מסורתיים, שלרוב מחזירים רשימה של קישורים הדורשים חקירה נוספת, על ידי מידע ממוקד, רלוונטי ואישי הלקוח ממקורות מרובים.


הבהרה מאוד חשובה: הגרסה הרגילה של פרפל מסתמכת על GPT3.5, לא ה- AI הכי חד ברשת. גרסת ה- Pro של פרפל מסתמכת כבר על 4 ו- 4o וקלאוד, כך שכן אפשר לסמוך עליה יותר. אל תקבלו אף החלטה מוצרית בהתבסס רק על AI. בסוף היום AI הוא מכונה עם המון מילים בתוכה שיודעת לחבר אותן בצורה מאוד קוהרנטית שעושה שכל. לא תמיד התשובה מדויקת במאתיים אחוז ולכן תמיד תעשו הצלבת מידע נוספת לפני שאתםן מאמצים את התובנות.


לסיכום, מה פרפל נותן לנו?


תשובות מקיפות ומעמיקות

בכל פעם שאני צריך לבצע מחקר שוק או ללמוד על ממשקים אחרים, Perplexity AI מספקת לי תשובות מקיפות ומעמיקות לשאלות מורכבות בצורה מיידית. אין יותר צורך לגלול בין עשרות תוצאות ולנסות להבין מהו המקור הכי אמין – הכל מוגש בצורה ברורה ומאורגנת. זה מאפשר לי להתמקד בתובנות ולא בבירור מקורות.


תשובות ויזואליות עשירות

כמעצב מוצר, החיפוש אחר השראה ויזואלית ודוגמאות לעיצובים הוא חלק בלתי נפרד מהעבודה. Perplexity AI מספקת תשובות שכוללות גם דוגמאות ויזואליות ברורות, כמו תמונות, תרשימים וסרטונים. זה חוסך לי זמן יקר בחיפושים נפרדים לתמונות או גרפים, והכל זמין במקום אחד.


אמינות המידע

בגוגל, אני מוצא את עצמי מסנן בין מקורות אמינים לפחות אמינים, מה שלוקח זמן ומקשה עליי למצוא מידע עדכני ואמין. ב-Perplexity AI, אני מקבל מידע שמבוסס על מקורות מוסמכים בלבד, מה שמאפשר לי לעבוד בביטחון שהמידע שבידי נכון ומדויק. הדבר חיוני במיוחד כאשר אני מבצע מחקר ממשקים ומתבסס על נתונים מהימנים כדי ליצור את חוויות המשתמש הטובות ביותר.


ממשק ידידותי ויעיל

חוויית המשתמש ב-Perplexity AI פשוטה, ברורה ואינטואיטיבית. אין צורך לעבור בין לשוניות שונות ולחפש את התשובות – הכל מוגש בצורה נעימה ונגישה. בנוסף, השילוב בין חיפוש טקסטואלי וחזותי מעשיר את חוויית המשתמש והופך את התהליך כולו ליעיל ומהנה יותר. זה מאפשר לי לנהל את המחקרים שלי בצורה מסודרת ואפקטיבית, ללא הפרעות מיותרות.


מיקוד בתשובות ולא בפרסומות

אחת הבעיות הגדולות בגוגל היא הצורך להתמודד עם פרסומות שמקשות על מציאת התשובות הרלוונטיות. Perplexity AI מתמקדת בתשובות אמיתיות ושימושיות, ללא הפרעות של פרסומות מיותרות. זה מאפשר לי לעבוד בצורה ממוקדת ויעילה יותר, ולהתמקד במה שבאמת חשוב – יצירת מוצר מצוין.
לסיכום,

המעבר ל-Perplexity AI שינה את הדרך שבה אני ניגש למידע ומשתמש בו בעבודתי כמעצב מוצר. התשובות המקיפות, האמינות והויזואליות, יחד עם הממשק הידידותי, מאפשרים לי להתמקד ביצירה ובעבודה מבלי לבזבז זמן יקר על חיפושים מיותרים. עבורי, Perplexity AI הפכה לכלי שלא ניתן לוותר עליו, ואני ממליץ לכל א.נשי חוויית המשתמשלנסות ולהבין כמה זה יכול לשפר את תהליך העבודה שלהן 🦄

Comments


bottom of page